Jakub Jurasz
opublikowano: 23 maja, 2019
kategorie: Zmiany w prawie
Tylko na podpis Prezydenta czeka uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu pracy. Jedna ze zmian wynikających z nowych przepisów dotyczy procedury wydawania świadectwa pracy i roszczeń, jakie w związku z tym przysługują pracownikom.
Aktualnie obowiązujący pracownika 7–dniowy termin na sprostowanie przez pracodawcę treści wydanego świadectwa pracy zostanie wydłużony do 14 dni. Taki sam termin obowiązywać będzie pracownika w przypadku zamiaru wystąpienia do sądu z żądaniem sprostowania treści świadectwa.
Nowe przepisy uregulują także procedurę dochodzenia przed sądem pracy roszczenia o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy (ustawa nowelizuje w związku z tym także przepisy Kodeksu postępowania cywilnego). Jeżeli sąd uwzględni żądanie pracownika, w wyroku określi treść świadectwa pracy. Jeżeli ustalenie wszystkich faktów, jakie powinny być w podane świadectwie okaże się niemożliwe, wyrok powinien określać co najmniej okres i rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy, zajmowane stanowisko oraz tryb rozwiązania umowy o prac albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy Jeżeli tych ostatnich okoliczności nie da się ustalić, sąd wskaże w wyroku, że do rozwiązania umowy o pracę doszło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Prawomocny wyrok uwzględniający powództwo będzie zastępował świadectwo pracy. Jeżeli w postępowaniu okaże się, że pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa nie jest możliwe, sąd żądanie pracownika rozpozna w postępowaniu nieprocesowym jako żądanie ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.