19 marca, 2025

Jak kształtowała się długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w powojennej Polsce?

Dla zainteresowanych archeologią prawniczą, kilka słów o tym, jak przepisy obowiązujące w Polsce po 1945 r. regulowały okres wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę.

Czasy  przedkodeksowe 

Przed wejściem w życie przepisów znanego nam do dzisiaj Kodeksu pracy (tj. przed 1 stycznia 1975 r.) stosunki pracy w Polsce regulowane były przez wiele, fragmentarycznych niekiedy przepisów. Część z nich uchwalona została jeszcze w Polsce przedwojennej.

Tak właśnie było z przepisami regulującymi zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Kwestie te regulowały dwa rozporządzenia Prezydenta RP uchwalone jeszcze w 1928 roku. Uchwalono dwa akty prawne, ponieważ jeden z nich dotyczył umów o pracę pracowników umysłowych, a drugi – robotników.

W przypadku tych pierwszych prawo przewidywało dla obu stron stosunku pracy jednolity, trzymiesięczny okres wypowiedzenia, nie był on uzależniony – jak to jest dziś – od stażu pracy pracownika. 

W przypadku robotników przepisy przewidywały dwutygodniowy okres wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę. Dopuszczały też one wyraźnie możliwość umówienia się na dłuższe okresy wypowiedzenia, z tym jednak zastrzeżeniem, że muszą być one równe dla obu stron umowy. Okres wypowiedzenia zawsze kończyć musiał się w sobotę albo w „przyjęty dzień wypłaty”. Co ciekawe – pracodawca mógł umowę rozwiązać także natychmiast, bez okresu wypowiedzenia, jeżeli jednak wypłacił robotnikowi wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia.

Ewolucja kodeksowych reguł wypowiadania bezterminowych umów o pracę

Wraz z wejściem w życie z początkiem 1975 r. Kodeksu pracy reguły rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem były już – i nadal są – takie same, bez względu na to, jakiej kategorii pracowników dotyczą. Długość okresu wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę uzależniona została od stażu pracy pracownika i wynosiła:

  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 1 rok,
  • miesiąc – jeżeli był zatrudniony co najmniej 1 rok,
  • 3 miesiące – jeżeli zatrudniony był co najmniej 10 lat.

Na marginesie – od początku obowiązywania Kodeksu pracy odnośnie do umów o pracę na czas określony obowiązywała zasada, że umowa ta podlega wypowiedzeniu, ale tylko pod warunkiem, że zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy i strony wyraźnie dopuściły w jej treści możliwość jej wypowiedzenia. Zasada ta przetrwała aż do roku 2016 – kiedy to na skutek orzeczenia TSUE w polskiej sprawie Nierodzik ustawodawca uchwalił aktualnie obowiązujące reguły wypowiadania terminowych umów o pracę.

My jednak zajmujemy się umowami zawartymi na czas nieokreślony. Opisane wcześniej terminy ich wypowiadania zawarte w pierwotnej wersji Kodeksu pracy przetrwały bez większych zmian aż do roku 1996. 

Wtedy to wprowadzono do dziś obowiązującą zasadę, że staż od którego dotyczy długość okresu wypowiedzenia, dotyczy zatrudnienia u aktualnego pracodawcy, a wcześniejsze okresy zatrudnienia uwzględnia się tylko w razie następstwa prawnego nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego. 

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony wynoszą zaś:

  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy,
  • miesiąc – jeżeli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące – jeżeli zatrudniony był co najmniej 3 lata.

Od roku 2016 te same okresy wypowiedzenia i zasady jego liczenia dotyczą także umów o pracę na czas określony.