Przepisy Kodeksu pracy dotyczące mobbingu obowiązują już od 20 lat. W tym czasie były nowelizowane tylko raz – w 2019 roku, kiedy to zmieniono przesłanki uzasadniające roszczenie pracownika o odszkodowanie w związku z mobbingiem. Już od paru tygodni jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada duże zmiany w prawie. Mają one dotyczyć samej definicji mobbingu, ale nie tylko (link).
Sprawdźmy więc, co ma się zmienić
- Definicja mobbingu ma wyraźnie wskazywać na brak konieczności intencjonalnego działania mobbera oraz odwołanie się do tzw. wzorca rozsądnej ofiary (coś co w zasadzie i dziś już nie budzi wątpliwości i jest podkreślane przez sądy),
- Pracodawcy będą mieli obowiązek określić zasady profilaktyki antymobbingowej w regulaminie pracy,
- Pracodawcy będą mieli obowiązek wdrożenia trzech filarów przeciwdziałania mobbingowi, obejmujących:
(I) Działania prewencyjne
(II) Wykrywanie mobbingu i reagowanie
(III) Wspieranie ofiar mobbingu - Znaczne podniesienie dolnej granicy zadośćuczynienia za mobbing, z kwoty minimalnego wynagrodzenia do… sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika,
- Umożliwienie uwolnienia się pracodawcy od odpowiedzialności za mobbing – jeżeli to nie przełożony był mobberem, a wdrożone u pracodawcy rozwiązania antymobbingowe były skuteczne – w takich przypadkach odpowiadać ma bezpośredni sprawca mobbingu.
Zapewne zatem już w przyszłym roku pracodawcy będą musieli na poważnie zabrać się za przegląd ustalonych u nich procedur antymobbingowych i wdrażanie nowych rozwiązań. Zawsze jednak trzeba pamiętać o profilaktyce antymobbingowej. Jednym ze skutecznych rozwiązań w ramach tej profilaktyki są szkolenia – zarówno dla kadry zarządzającej, jak i dla pozostałych pracowników. Tego rodzaju szkolenia oferujemy na naszej stronie www.zwalczmobbing.pl.
Zapraszamy do kontaktu.