9 października, 2024

System zachęt i preferencji dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT lub Aktywnej Rezerwy.

Kilka dni temu Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zachęcenie przedsiębiorców do zatrudniania wskazanych w tytule artykułu żołnierzy. Wspólną ich cechą jest bowiem to, że pozostając w czynnej służbie wojskowej są jednocześnie czynni zawodowo. 

Pracodawcy ponoszą spore ciężary związane z zatrudnianiem żołnierzy WOT czy Aktywnej Rezerwy. Osoby te mogą być w każdej chwili wezwane do stawiennictwa w jednostce wojskowej, korzystają także z daleko posuniętej ochrony trwałości ich stosunku pracy. Pracownik powołany do WOT ma ponadto prawo otrzymać od swojego pracodawcy odprawę w wysokości 2- tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (pracodawca ma prawo ubiegać się o jej refundację od wojska).

Być może przepisy, które trafiły do Senatu, zmniejszą nieco obciążenia po stronie pracodawców. Na czym mają polegać zmiany?

Ulga podatkowa dla przedsiębiorców

Zakłada się, że przedsiębiorcy zatrudniający żołnierza WOT lub Aktywnej Rezerwy będzie mieć prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty 12 tysięcy złotych – jeżeli zatrudniony u niego na podstawie umowy o pracę żołnierz pełni służbę wojskową nieprzerwanie przez co najmniej rok. Kwota ulgi ma wzrastać z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby, aż do kwoty 24 tysięcy złotych, jeżeli staż służby wynosi co najmniej 5 lat. Ulga ma przysługiwać na każdego żołnierza, który nie jest udziałowcem, wspólnikiem albo akcjonariuszem przedsiębiorcy i na którego rzecz przedsiębiorca ten poniósł miesięczne wydatki w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Preferencje w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego

Zakłada się również, że w przypadkach zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne, możliwe będzie wskazanie zatrudniania żołnierza WOT lub Aktywnej Rezerwy przez wykonawcę lub podwykonawcę jako kryterium jakościowego (odnoszącego się do aspektów społecznych). Jednocześnie szef resortu obrony będzie zobowiązany wskazać podległe sobie jednostki, które obligatoryjnie to kryterium będą stosować przy udzielaniu zamówienia publicznego, przy czym waga tego kryterium ma wynosić co najmniej 10%.

Koniec z odprawą dla terytorialsa

Ustawodawca przewiduje zniesienie obowiązku wypłacania przez pracodawcę żołnierzowi WOT jednorazowej odprawy w wysokości jego dwutygodniowych poborów. Zamiast niej żołnierz otrzymywać ma świadczenie początkowe po odbyciu szkolenia podstawowego w wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia w 2. kwartale poprzedniego roku ogłoszonego przez Prezesa GUS. Zwiększy się także krąg osób, które otrzymają to świadczenie – będzie ono bowiem przysługiwać niezależnie od tego, czy żołnierz jest jednocześnie pracownikiem.

Ustawa, po uchwaleniu przez Sejm przy jedynie dwóch głosach wstrzymujących się, trafiła do Senatu.