Jakub Jurasz
opublikowano: 19 sierpnia, 2020
kategorie: Firma i zarządzanieOkiem PraktykaPrawo Pracy
Ci pracodawcy, u których działa rada pracowników, której kadencja zmierza ku końcowi, a także ci, u których rada dotychczas nie działała, jednak pracownicy zgłosili wniosek o przeprowadzenie wyborów, powinni już teraz zastanowić się, w jaki sposób wybory te przeprowadzić, aby nie naruszając przepisów regulujących zasady ich przeprowadzania, jednocześnie nie stwarzać dodatkowego zagrożenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Dotychczas uchwalone w czasie pandemii przepisy kwestii tej bowiem nie regulują i jak dotąd nie zmieniono zasad przeprowadzania wyborów oraz działania rady pracowników.
Przypomnijmy, że wybory członków rady są przeprowadzane na pisemny wniosek grupy co najmniej 10% pracowników. Jeżeli u pracodawcy rada działa, pracodawca ma obowiązek powiadomić pracowników o prawie wyboru kolejnej rady co najmniej na 60 dni przed upływem kadencji dotychczasowej rady. Zaniechanie tych obowiązków może być kwalifikowane jako wykroczenie.
Zwróćmy uwagę, że wniosek pracowników o przeprowadzenie wyborów musi być złożony na piśmie, co oznacza, że nie jest możliwe zastąpienie tej formy np. formą elektroniczną. W czasach, w których wielu pracowników pracuje zdalnie i w miejscu pracy w ogóle się nie pojawia, już sam wymóg własnoręcznego podpisania wniosku może utrudniać zebranie wymaganej liczby i złożenie wniosku pracodawcy.
Zasady przeprowadzania wyborów, w tym skład i zasady powoływania oraz pracy komisji wyborczej na szczeblu konkretnego pracodawcy powinien określać regulamin uzgadniany z pracownikami wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Warto zwrócić uwagę na jego postanowienia. To jest bowiem dokument, w którym można i należy uwzględnić szczególne rozwiązania związane z prowadzeniem wyborów i pracą komisji wyborczej w czasie pandemii. O ile regulamin nie może naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa (a te wymagają np. żeby wybory odbywały się w dniu roboczym, były bezpośrednie i tajne), to skąpość regulacji ustawowej daje pewne pole manewru w określaniu reguł działania u konkretnego pracodawcy. To w tym dokumencie należy zatem przewidzieć np. możliwość przeprowadzenia wyborów drogą elektroniczną, o ile taki sposób głosowania będzie zapewniał jego bezpośredniość i tajność. Warto też zastanowić się, w jaki sposób zorganizować prace komisji wyborczej, tak aby jednocześnie chronić jej członków przed eskpozycją na ryzyko zakażenia koronawirusem.
Podstawowym dokumentem określającym tryb funkcjonowania rady pracowników jest uchwalany przez nią samą regulamin. Ponownie, przepisy ustawy są dość lakoniczne i poza wskazaniem terminu, w jakim pracodawca powinien zwołać pierwsze zebranie rady, wiele uwagi zasadom jej funkcjonowania nie poświęcają. Daje to zatem możliwość dość swobodnego ukształtowania tej kwestii u konkretnego pracodawcy. Z pewnością warto zatem określić w regulaminie szczególne zasady funkcjonowania rady w czasie pandemii, np. dopuścić możliwość przeprowadzania jej zebrań w sposób zdalny, zastanowić się, w jaki sposób rada będzie działać w przypadku przedłużającej się absencji chorobowej jednego z jej członków, w jaki sposób zapewnić możliwość konsultacji z pracodawcą bez konieczności odbywania bezpośrednich spotkań oraz jak umożliwić sprawny obieg dokumentów i zapewnić ich poufność. To oczywiście niektóre tylko kwestie, na które warto zwrócić uwagę.