29 października, 2024

Opodatkowanie zwrotu kosztów przejazdu taksówką – zmiana stanowiska KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2024 r. zmienił swoje stanowisko w kwestii opodatkowania zwrotu kosztów przejazdów taksówkami, opłacanych przez pracodawców.

Nowa interpretacja uznaje, że pracownik, który korzysta z takiego świadczenia wracając do domu po nocnej zmianie – uzyskuje opodatkowany przychód. Fiskus argumentuje, że przepisy prawa pracy nie wymagają od pracodawców opłacania kosztów taksówek, a zatem takie świadczenie należy traktować jak element wynagrodzenia, od którego należy odprowadzić podatek.

Stan faktyczny

W omawianej interpretacji organ rozpatrywał sytuację Spółki, która zapewniała pracownikom bezpłatne przejazdy taksówką w godzinach nocnych. Spółka wskazała, że w zakresie prowadzonej działalności musi podejmować wszelkie kroki w celu zapewnienia całodobowej obsługi, z czym wiąże się konieczność utrzymania pracowników w Spółce w godzinach nocnych. Gdyby nie zapewniono pracownikom bezpiecznego dojazdu do i z pracy w związku z wykonywaniem pracy w godzinach nocnych, kiedy nie mają możliwości skorzystania z publicznych środków transportu (lub jest ona znacząco utrudniona), mogliby być mniej skłonni do akceptacji pracy na nocnej zmianie. W konsekwencji zatem, skoro ze względu na działalność prowadzoną przez Spółkę, praca w godzinach nocnych była konieczna do prawidłowego i efektywnego wykonywania obowiązków, to zorganizowanie pracownikom możliwości bezpłatnego dojazdu do i z pracy należy uznać jako element prawidłowej organizacji pracy oraz zapewnienie bezpiecznych warunków (w postaci zapewnienia bezpiecznego transportu do i z pracy), nie zaś w kategoriach potencjalnej korzyści pracownika.

Wcześniejsze interpretacje Dyrektora KIS

Zgodnie ze wcześniej wydanymi interpretacjami, powyżej opisane działanie Spółki zostałoby ocenione jako ponoszenie wydatków w interesie pracodawcy, a co za tym idzie, organ uznałby, że pracownicy nie uzyskują z tego tytułu przychodu.

Takie stanowisko organ wyraził chociażby w stanowisku z dnia 20 lipca 2020 r. sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.339.2020.1.JK3, w którym Dyrektor stwierdził, że: 

„W tym stanie rzeczy oraz w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. należy uznać, że wynikające z konieczności wykonywania czynności służbowych sfinansowanie przez Wnioskodawcę pracownikom kosztów transportu taksówkami i samochodami służbowymi w związku z pracą, nie generuje po ich stronie pracowników przychodu do opodatkowania. Wydatki ponoszone będą bowiem w interesie pracodawcy, a co za tym idzie pracownicy nie otrzymują od Wnioskodawcy jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego. Świadczenia otrzymane od pracodawcy pozostają w związku z pracą w godzinach pracy jak i poza godzinami pracy. W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany z tego tytułu do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych”.

W najnowszej interpretacji jednak – rozpatrując niemalże tożsamy stan faktyczny, organ przedstawił stanowisko zupełnie przeciwne. W ocenie organu:

  • nieodpłatne świadczenie dowozu do i z miejsca pracy świadczone przez Spółkę leży w interesie pracownika, gdyż uzyskuje on w ten sposób wymierną korzyść w postaci uniknięcia wydatków (przysporzenie majątkowe), które musiałby ponieść, skoro zdecydował się na podjęcie zatrudnienia bądź jego kontynuację w zakładzie pracy, który świadczy usługi również w porze nocnej,
  • pracownicy akceptując warunki przedstawione przez Spółkę dokonali indywidualnych „rachunków zysku i strat” w zakresie sfery prywatnej i zawodowej, co w konsekwencji doprowadziło ich do przyjęcia oferty pracy,
  • z punktu widzenia pracownika korzystającego z przejazdu taksówkami organizacja bezpłatnego dojazdu do i z miejsca pracy przez pracodawcę pozwala na realne zaoszczędzenie jego wydatku,
  • świadczenie bezpłatnych usług przewozu taksówkami do i z miejsca pracy nie zostało wymienione w Kodeksie pracy oraz nie wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. 

W konsekwencji, w ocenie organu – sfinansowanie przez Spółkę dla pracowników kosztów dojazdu taksówkami w porze nocnej z pracy i do pracy generuje powstanie po ich stronie przychodu ze stosunku pracy, a pracodawca jako płatnik  jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Naszym okiem

Warto zauważyć, że interpretacje wydawane przez Dyrektora KIS zawsze dotyczą bardzo konkretnych, indywidualnych sytuacji. Oznacza to, że pozornie podobne przypadki mogą być oceniane w różny sposób. W omawianej sprawie organ jednak bezpośrednio zaprzecza swojemu wcześniejszemu stanowisku, które dotyczyło zbliżonych stanów faktycznych i, w naszej ocenie, powinno zostać rozstrzygnięte w taki sam sposób.

Nie jest to pierwszy przypadek tego typu. Od kilku lat przedsiębiorcy borykają się z problemem interpretacji przychodu związanego z opłacaniem noclegów dla pracowników mobilnych. Pomimo, wydawałoby się, jasnych wytycznych Trybunału Konstytucyjnego, organy podatkowe często wydają sprzeczne interpretacje, co prowadzi do niepewności i utrudnia prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych przez firmy.

W praktyce, biorąc pod uwagę różnorodność i często sprzeczne stanowiska organów podatkowych, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W takim wniosku podmiot może szczegółowo opisać swój konkretny przypadek, co pozwoli na uzyskanie interpretacji dostosowanej do jego sytuacji. Uzyskanie indywidualnej interpretacji zapewni większą pewność prawną i pozwoli uniknąć ryzyka nieprawidłowego rozliczenia podatkowego w przyszłości.