Jak wynika z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dofinansowanie wycieczki z ZFŚS nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja dotyczyła następującego stanu faktycznego:
W ramach działalności socjalnej Pracodawca corocznie organizuje i planuje organizować wyjazdy integracyjne poza miejscem pracy w formie wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Głównym celem tej działalności jest integracja pracowników, poprawa atmosfery i zwiększenie ich motywacji w pracy. Uczestnikami wycieczki mogą być: pracownicy, emeryci i renciści oraz uprawnieni członkowie ich rodzin. Informacja o organizowanej wycieczce podawana jest do wiadomości wszystkim osobom uprawnionym i każda z nich może wziąć w niej udział dobrowolnie.
Koszt wycieczki określa się w przeliczeniu na jednego uczestnika. Każdy z uczestników może korzystać z atrakcji wycieczki.
Udział w wycieczkach jest dobrowolny i nie wszyscy biorą udział w poszczególnych punktach programu. Koszt wycieczki jest finansowany ze środków ZFŚS, przy czym część wydatków jest współfinansowana przez uczestników wycieczki w formie dopłaty własnej na rachunek ZFŚS, co wynika z zapisów regulaminu ZFŚS. Przy ustalaniu wysokości dopłaty, Pracodawca stosuje kryterium socjalne. Zorganizowanie wycieczki leży przede wszystkim w interesie pracodawcy, ponieważ integracja załogi wpływa na lepszą efektywność w pracy oraz wzajemne relacje służbowe.
W opisanych okolicznościach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS dla osób uprawnionych nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a pracodawca jako płatnik nie będzie zobowiązany do naliczenia, pobrania i przekazania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Pismo z dnia 23.10.2024 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0115-KDIT2.4011.441.2024.1.KC.