Kontrowersyjna ustawa ograniczająca handel została właśnie podpisana przez Prezydenta RP. Wprowadzi ona istotne zmiany, jednak następować one będą stopniowo.
Dnia 30 stycznia 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Ustawa wprowadza zasadę, zgodnie z którą zakazane są handel i wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych. Ten sam zakaz został wprowadzony również w odniesieniu do prowadzenia handlu po godzinie 14:00 w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Nie wszystkich jednak dotyczą skutki opisywanego zakazu. Ustawa zawiera szereg wyłączeń w stosunku do m.in. stacji paliw płynnych, aptek i punktów aptecznych, placówek pocztowych, środków transportu oraz innych. Zakazy nie będą obowiązywać w wybrane dni, a więc w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, przy czym jeżeli w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca lub sierpnia przypadnie święto, to zastosowanie znajdą wprowadzone zakazy handlu.
Zgodnie z przepisami przejściowymi, zakazy wprowadzone podpisaną ustawą będą wprowadzane stopniowo. Za ich naruszenie grozić będzie kara grzywny w wysokości od 1.000 do 100.000 zł.
Poprawki, które wprowadzono w Senacie miały na celu doprecyzowanie wyłączeń od zakazu handlu oraz uniknięcie sytuacji, w których przedsiębiorcy będą mogli obchodzić ograniczenia. Czy poprawki spełnią swoje zadanie i uchronią przed nadużyciami? Przekonamy się po wejściu ustawy w życie, a więc już 1 marca 2018 roku.