Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie odróżniają dzień podpisania umowy o pracę od dnia nawiązania stosunku pracy. Zgodnie z art. 26 Kodeksu, stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.
Zatrudnienie nie zawsze w dniu podpisania umowy o pracę
Oznacza to, że oczywiście nawiązanie stosunku pracy może nastąpić już w dniu podpisania umowy o pracę, ale bardzo często przecież zdarza się, że strony określają późniejszy od dnia podpisania umowy termin rozpoczęcia pracy. W takich przypadkach stosunek pracy nawiązuje się dopiero od tego późniejszego dnia. To od niego dopiero formalnie pracownik pozostaje w zatrudnieniu.
W praktyce również zdarza się, że dzień podpisania umowy o pracę oraz dzień rozpoczęcia pracy są od siebie bardzo odległe. W tym czasie, chociaż formalnie między stronami nie został jeszcze nawiązany stosunek pracy, mogą zaistnieć okoliczności skłaniające jedną ze stron do rozwiązania zawartej umowy. Czy jest to dopuszczalne?
Tak – każdą umowę o pracę każda z jej stron może rozwiązać, czy to z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czy też bez okresu wypowiedzenia. Dotyczy to również umowy o pracę, w przypadku której pracownik jeszcze formalnie w stosunku pracy nie pozostaje.
Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy?
Pamiętajmy jednak, że okres wypowiedzenia umowy na czas określony oraz umowy na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W omawianym przypadku pracownik takiego stażu jeszcze nie ma – nie pozostaje w zatrudnieniu. Jak więc postąpić?
Ten problem musiały rozstrzygnąć sądy. W orzecznictwie przyjęto, że w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony albo nieokreślony przed dniem oznaczonym w niej jako dzień rozpoczęcia pracy, stosować należy okres wskazany w art. 36 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy – a więc okres dwutygodniowy. Takie rozwiązanie należy przyjąć wtedy, gdy pracownik wcześniej nie pozostawał w stosunku pracy z tym samym pracodawcą albo jego poprzednikiem prawnym. Gdyby bowiem tak było – te okresy należy uwzględnić ustalając długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Będzie zmiana treści art. 26 Kodeksu pracy
Na marginesie – treść cytowanego na wstępie art. 26 Kodeksu pracy prawdopodobnie ulegnie wkrótce zmianie. Wprowadzi ją przygotowywana duża nowelizacja kodeksu pracy. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 26 stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym jako dzień rozpoczęcia pracy. Ustawodawca wskazał bowiem, że dzień rozpoczęcia pracy musi być wskazany w treści umowy o pracę, stąd zbędne jest wskazywanie, że może to być dzień zawarcia umowy o pracę.